تجهیزات ابزار آزما

برترین سیستم های حمل و نقل آیندهچکیده

در این مقاله به معرفی چند طرح توسعه ای در حوزه حمل و نقل پرداخته شده است. در اینجا مختصر شرحی از اهداف، ویژگی ها و نقاط قوت این طرح ها آورده شده است. این طرح ها با عنوان سیستم های حمل و نقل آینده معرفی شده اند به همین دلیل ممکن است به جهت ویژگی های حیرت انگیزی که دارند برای مخاطبینشان غیر واقع یا دور از دسترس باشند ولی جالب است که بدانید هریک از این طرح ها در مرحله تحقیق و توسعه، امکان سنجی و یا پیاده سازی می باشند. این یک مقاله بررسی است و در آن تحلیل و اظهار نظری صورت نگرفته است.

معرفی تعدادی از برترین سیستم های حمل و نقل آینده

1-قطارهای خلاء ابررسانایی (Superconducting vacuum trains)

باوجود دهه ها استفاده از سیستم های قطار سریع السیر و بدون اصطکاک Maglev، این سیستم ها گسترده نشدند که شاید به خاطر هزینه های بالای این سیستم بوده و یا شاید به این خاطر بوده که احساس نیاز متقاعدکننده ای برای جایگزینی زیرساخت های ریلی مرسوم در حال استفاده و گسترده کنونی وجود نداشته است. سیستم حمل و نقل لوله ای خلاء (EET) پیش بینی می کند قطارهای شناور ابررسانایی (با نام ET3)که در تیوب های خلاء قراردارند، سرعت 6500 کیلومتر بر ساعت در سفرهای بین المللی داشته باشند. این یعنی نیویورک تا پکن را در 2 ساعت طی خواهد نمود. حامیان این سیستم ادعا می کنند که ET3 در حدود 50 برابر موثرتر از قطارها و ماشین های برقی خواهد بود.

2-تئوری رشته (String theory)

دیگر مفهوم ریلی سرعت بالا که قصد دارد تا جایگزینی برای سیستم های مرسوم و بدون هزینه های نجومی ارائه بدهد، سیستم حمل و نقل رشته ای Anatoly Unitsky است. این مفهوم بر مبنای استفاده از چیزی شبیه به خطوط انتقال برق هوایی ولتاژ بالا است با این تفاوت که به جای حمل توان، این سیم های ولتاژ بالا به حمایت کننده واگن ها تبدیل می شوند.

حامیان و طرفداران این سیستم منافع بزرگی در بحث هزینه (چیزی در حدود 3 تا 10 برابر کم هزینه تر از راه آهن، سیستم maglev، سیستم منوریل یا بزرگراه) و بهره وری (یک موتور 80kw (107hp) که می توان یک وسیله نقلیه 20 مسافری را با سرعت تا 155 مایل بر ساعت (250 کیلومتر بر ساعت) جابه جا کند) در این سیستم مشاهده می کنند.

3-نقش های معکوس (Reversing roles)

در این سیستم برعکس سیستم مرسوم، قطار ها خطوط و مسیرهای خود را حمل می کنند در حالیکه چرخ ها و موتورها در یک حلقه مرتفع قرار دارند قطار از میان آنها با سرعت 240 کیلومتر بر ساعت عبور می کند. به دلیل اینکه طراحی این سیستم می تواند کمترین تداخلی با زیرساخت های موجود داشته باشد و تکنولوژی آن نیز به راحتی در دسترس است، تخمین زده می شود در این راه آهن لوله ای هزیه های ساختاری 60 درصد کمتر از شبکه قطارشهری مرسوم باشد.

4-به اشتراک گذاشتن خیابان (Sharing the street)

زمانیکه صحبت از استفاده نمودن از زیرساخت های موجود و کاهش تراکم شهری است، این سیستم قطعاً یکی از جذابترین مفاهیم در حمل و نقل عمومی است که در طول سالیان با آن مواجه شده اید. Straddling bus با استفاده از مسیرهایی که بین خطوط ترافیکی قرار گرفته، بر روی ترافیک عبور می کند. این در حالیست که مسافرین از طریق ایستگاه های هوایی سوار و پیاده خواهند شد. نتیجه اینکه، از بار ترافیکی خیابان ها کاسته می شود، اختلالی در ترافیک ایجاد نکرده و نیازی به ایجاد سیستم های مسیر مستقل ندارد. این طرح به نظر یک طرح برد-برد خواهد بود ولی در حال حاضر اطلاعاتی از پیشرفت در برنامه راهبری مورد انتظار وجود ندارد.

5-حمل و نقل انبوه توسط نیروی انسان (Human-powered mass transportation)

یک دیگر از راهکارهای خارج از چارچوب که شایستگی حضور در بین بهترین ها را دارد Shweeb است. در این سیستم که منوریلی با نیروی انسانی است، از یک پدال و دسته دوچرخه معلق از مسیر برای ایجاد یک قابلیت موثر برای جا به جایی از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. در حال حاضر شما می توانید این سیستم را در Angroventures در نیوزیلند برانید. با این شیوه شما می توانید با سرعت تا 45 کیلومتر بر ساعت با تکیه بر توان خود حرکت کنید. البته این ایده محدود به پارک های ماجراجویی نخواهد بود.

6-سرعت بالا، انرژی جایگزین (High-speed, alternative energy)

تلاش برای سیستم حمل و نقل موثر لزوماً نباید به بهای سرعت باشد. پروژه گلوله خورشیدی (Solar Bullet project) کمپینی است که به دنبال ایجاد قطارهای سرعت بالا (220 مایل بر ساعت (354 کیلومتر بر ساعت)) در آریزونا با استفاده از مسیرهایی مجهز به پنل های خورشیدی به شکل سایبان که 110 مگاوات از برق مورد نیاز این سیستم را ارائه می دهد، هستند. این پروژه در حال حاضر در فاز تحقیق و توسعه می باشد که با چندین مانع روبروست.

  جمع بندی و نتیجه گیری

سرعت، هزینه، ایمنی و سازگاری با محیط زیست از جمله ویژگی های بارز در سیستم های معرفی شده هستند. فاصله چشمگیر سیستم های حمل و نقل کنونی در ویژگی های ذکر شده با تکنولوژی های معرفی شده در این مقاله نکته تامل برانگیز این مطالب است.  تکنولوژی ها و سیستم های معرفی شده در این مقاله با وجود ویژگی های خارق العاده، هزینه بر و دور از دسترسی که دارند از جانب صاحبان و حامیانشان به جهت کاربردی شدن و عملیاتی شدنشان به شدت حمایت می شوند.  


تاریخ: ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ ۱۱:۰۶ | دفعات بازدید: ۲۹۶۵ بازدید
نظراتثبت نظر